چاپ و بسته بندی

انواع پوشش سلفون و یووی در صنعت چاپ و بسته بندی

پوشش سلفون و یووی

استفاده از خدمات پس از چاپ مانند پوشش سلفون یا یووی موضعی در صنعت چاپ و بسته بندی مرسوم است. پوشش دادن رویه لیبل یا جعبه ها به عنوان یکی از خدمات پس از چاپ در صنعت چاپ و بسته بندی به حساب می آید. موارد متعددی هستند که پس انجام چاپ روی محصولی که در راستای بسته بندی محصول به کار گرفته می شود انجام می شود. از جمله پوشش هایی که می توان نام برد، پوشش یووی، برجسته سازی، طلاکوبی و نقره کوبی و… هستند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا موارد بیستری را در رابطه با پوشش سلفون و انواع یووی برای شما بازگو کنیم.

پوشش سلفون و یووی

پوشش سلفون و انواع آن

میتوان سلفون را یک لایه از جنس پلاستیک دانست. این محصول در حوزه های مختلفی کاربرد دارد و در راستای اوامر گوناگونی از آن استفاده می کنند. سلفون و سلفون کشی بیشترین کاربرد و کارایی را در صنعت چاپ و بسته بندی دارد. از این محصول در این حوزه به عنوان یکی از انواع خدمات پس از چاپ یاد می شود. این خدمات انواع گوناگونی دارند که سلفون کشی نیز یکی از مورد استفاده ترین های آن هاست. به همین دلیل سلفون برای پوشش انواع محصولات این صنعت مانند چاپ لیبل، چاپ ساک دستی، چاپ و تولید انواع جعبه های کارتنی و مقوایی، تولید بسته بندی مواد غذایی و همچنین چاپ و تولید کارتن لمینتی مورد استفاده قرار می گیرد.

با وجود روش های متعدد برای چاپ روی محصولات بسته بندی، روش چاپ افست و چاپ فلکسو به مراتب کاربرد بیشتری در صنعت امروزی دارند. روش چاپ فلکسو دارای کیفیت بالایی نیست به همین دلیل برای جعبه های کارتنی که میزان مقاومت پایینی دارند استفاده می شود. روی جعبه های فلکسویی را نمی توان سلفون کشی را صورت داد. اما برای جعبه هایی که به روش چاپ افست چاپ می شوند، انواع سلفون ها را می توان به راحتی روی جعبه و بسته بندی اعمال کرد. انواع مختلفی از سلفون ها وجود دارند که اگر قصد انجام سلفون کشی را داشته باشید، می توانید از آن ها بهره ببرید. از جمله سلفون های موجود در بازار میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سلفون براق
  • سلفون مات
  • سلفون مخملی
  • سلفون حرارتی
  • سلفون چسبی

در ادامه به بررسی هر کدام خواهیم پرداخت :

سلفون براق

پراستفاده ترین نوع پوشش سلفون ها به شمار می رود. این سلفون ها دارای ظاهری براق هستند که نور آفتاب را بازتاب می کنند. این موضوع باعث می شود در چشم مخاطبین بدرخشند و زیبایی خاصی را جلوه دهند. استفاده از این نوع سلفون ها بسیار در صنایع مختلف کاربرد دارد. افراد می توانند از موارد دیگر نیز استفاده کنند اما به شکلی می توان گفت در اکثر مشاغل این نوع سلفون برای عموم مردم قابل قبول تر و جذاب تر است.

سلفون مات

این نوع سلفون نیز همانند سلفون براق است و تمام ویژگی های آن را داراست. اما با این تفاوت که در ظاهر، آن درخشنگی را ندارد. همانطور که از اسم آن نیز نمایان است، دارای زمینه ای مات است و هیچ گونه نوری را بازتاب نمی دهد. سلفون مات زیبایی های خود را دارد. موارد مختلفی وجود دارد که استفاده از سلفوت مات بهتر و بسیار جذاب تر از نوع براق آن است. این مورد بسته به شرایط می تواند متغییر باشد.

سلفون مخملی

همانطور که از اسم آن پیداست حالتی مخملی دارد. این سلفون ها به کمک دستگاه های مخصوص چاپ و بسته بندی حرارت داده می شوند و طبق فرآیندی این امر را عملی می سازند. استفاده از سلفون مخملی می تواند تجربه خوب و جدیدی را برای مشتریان شما رقم بزند.

سلفون چسبی (واتربیس)

این نوع سلفون ها جدا از داشتن خاصیت سلفون مانند خود، دارای چسب هستند که یک لایه کاغذ روی آن کشیده شده و به راحتی قابل جدا شدن است. این سلفون ها را می توان به آسانی با جدا کردن لایه ی روی چسب، آن را به هر سطحی که دوست دارید بچسبانید.

سلفون حرارتی

به سلفون هایی حرارتی گفته می شود که به مقداری با موارد دیگر تفاوت داشته و دارای ضخامت کمی است. به این شکل که این سلفون یک لایه ی بسیار نازک است که سلفون های دیگر که با استفاده چسب سلفون کشی قرار می گیرند، به کمک دستگاه هایی مخصوص که اعمال حرارت می کنند نصب می شوند. این سلفون را روی سطح مورد نظر قرار می دهند، سپس با حرارت دادن به سلفون، به راحتی به بسته بندی چسبیده می شود.

نکته : چسب سیلیکات و چسب ام نیز از دیگر تجهیزاتی است در راستای اتصال محصولات این حوزه مورد استفاده قرار می گیرند.

پوشش سلفون

انواع خدمات پس از چاپ

از روش های دیگری نیز می توان برای پوشاندن سطح و رویه بسته بندی استفاده کرد. این خدمات پس از چاپ می توانند به شکل های مختلفی انجام شوند و هر یک خاصیت  منحصر به فرد خود را دارند. این خدمات روی انواع جعبه های مقوایی و کارتنی که امکان چاپ افست روی آن ها وجود دارد می تواند صورت بگیرد. از جمله پر کاربرد ترین و خاص ترین موارد آن ها که افراد بیشتری تمایل به استفاده ار آن ها دارند می توان به برجسته سازی و طلاکوبی و نقره کوبی اشاره کنیم.

انواع پوشش یووی – UV

پوشش یووی – UV از دیگر خدمات چاپ به شمار می رود که به کمک دستگاه فرابنفش لایه ای روی سطح چاپ می کند. استفاده از اشعه یووی موجب بالا رفتن استحکام و مقاومت بسته بندی خواهد شد. همچنین ظاهری شیک و جذاب را به بسته بندی و محصول شما خواهد داد که می تواند باعث شود مخاطبین برای خرید محصول شما هر چه بیشتر رغبت پیدا کنند.

پوشش یووی از نظر ظاهری بسیار به سلفون براق شباهت دارد. این موضوع به حدی است که بسیاری از افراد برای تمایز قرار دادن به آن ها دچار مشکل می شوند. عمده تفاوت های این نوع روکش ها نسبت به روکش سلفون، کیفیت و ماندگاری بالاتر آن است. این پوشش ها به دلیل آنکه از اشعه فرا بنفش در تولید آن ها استفاده می شود، به مراتب محکم تر و مقاومت بیشتری دارد.

انواع پوشش یووی - UV

انواع مختلفی از روکش یووی وجود دارد که دو مورد آن، یعنی یووی موضعی و یووی سیلندری به مراتب کاربرد بیشتری دارد :

یووی موضعی

در این روش از قرار دادن پوشش یووی بر روی سطوح، سطح مورد نظر به طور کامل درون دستگاه قرار می گیرد و این امر به طور کامل روی تمام سطح صورت می گیرد.

یووی سیلندری

اما در روش یووی سیلندری این موضوع تفاوت دارد. به این شکل که انجام پوشش دهی با اشعه یووی روی نقاط خاصی صورت می گیرد و تنها مکان هایی که نیاز به انجام چاپ دارند به چاپ می رسند.

چاپ ام باس

یکی دیگر از خدمات پس از چاپ به شمار می رود. این نوع از خدمات به شکلی عمل می کنند که کاغذ یا مقوا به نحوی دارای بافت بشود. چاپ ام باس در طرح های مختلفی در اختیار مشتریان قرار می گیرد. می توانید با استفاده از این چاپ بسته بندی های خود را زیباتر کرده و جلوه ای ویژه ای و منحصر به فرد به آن ببخشید.

چاپ ورنی

یکی از جدیدترین روش هایی که برای چاپ دیجیتال انجام می گیرد. روش چاپ ورنی است. این روش امکانات و ویژگی های بسیاری دارد که به بسته بندی ها القا می کند. مهم ترین ویژگی این نوع چاپ که به بسته بندی ها می دهد، بالا بردن استحکام و ماندگاری آن ها است. این چاپ که به کمک دستگاه چاپ دیجیتال صورت می گیرد، موجب براق تر شدن طرح خواهد شد. همچنین مقاومت آن را در مقابل رطوبت و دیگر شرایط محیطی بالا می برد.

جمع بندی

موارد مختلفی در رابطه با خدمات پس از چاپ را بازگو کردیم تا دیدی کامل و درست از این موضوع پیدا کنید. این خدمات هر یک بسته به خواست مشتری و با توجه به سلیقه آن ها صورت می گیرد. مجموعه چاپ و بسته بندی لمون پک با داشتن سابقه طولانی، در رساندن خدمات پس از چاپ به مشتریان خود به بهترین روش عمل می کند. به شکلی که افراد پس از مراجعه، کلیه خدمات مربوط به چاپ و بسته بندی اعم از چاپ و تولید جعبه، چاپ لیبل، ست اداری و حتی چاپ ساک دستی را بدون دغدغه دریافت میکنند. شما نیز می توانید با توجه به نیاز ها و خواست خودتان انواع خدمات پس از چاپ خود را مانند پوشش یووی، طلاکوبی، سلفون کشی و… را به مجموعه ما بسپارید. ما با به کار گیری بهترین دستگاه ها و مجرب ترین افراد در این حوزه به تمام نیاز های شما در این رابطه پاسخ خواهیم داد.

به این مطلب امتیاز دهید!

امتیاز: 5 / 5. تعداد رای: 20

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *